Не всички градинари знаят, че едни и същи култури не трябва да се садят на една и съща почва всяка година. Важно е да редувате зеленчуците, така че почвата да може да се възстанови, защото растенията ще започнат да боледуват.
Ако културите се сменят всяка година, така ще се поддържа плодородието на почвата. Но не всички зеленчуци са приятелски настроени един към друг.
Ето какво да сложите след бялото зеле. Какво трябва да знаете за ефекта на зелето върху почвата?
Като начало е важно да се разбере, че самата тази култура има някои характеристики. Тя има силна коренова система. Прониква на голяма дълбочина (до 1 m). Съответно, след отглеждане на зелето, почвата се изчерпва.
Бялото зеле често е засегнато от редица болести и вредители. Затова не всички растения могат да бъдат засадени след него.
Как да си направим билкова градина
Тиквички, домати, моркови, картофи са добро решение
Какво да се сади след зелето? Най-непретенциозните опции ще бъдат отлично решение:
- зеленина;
- картофи;
- морков.
Друг страхотен заместител са тиквичките. Но първо се препоръчва да се изкопае почвата, като се направи 1 кв. м. 1 кофа хумус.
След зелето можете да засадите тиква. Тази култура е доста непретенциозна към качеството на почвата. Следователно, дори след такъв зеленчук, ще може реално да се прибере отлична реколта.
Друг добър вариант са доматите. Доматите ще бъдат особено удобни в онези райони, където преди е расло ранно зеле. Но е важно да се предпази тази зона от течения и ветрове. През есента е наложително да се изкопае почвата, последвано от въвеждане на хумус в размер на 5 кг на 1 кв. м.
След зелето можете да засадите тиква, чушка, лук и краставици
Какво друго е добре да се сади в градината след зелето? Чудесно решение би било да засадите тиква. Тя ще се вкорени много добре и ще зарадва със солидна реколта.
5 грешки на градинарите, които съсипват реколтата от моркови
Друго добро решение е сладкият пипер.
Задължително се изисква:
- освободете района от плевели;
- разкопайте терена;
- на 1 кв. м. добавете 350 г вар.
Спазването на такива не особено сложни условия ще доведе до богата реколта от чушки.
Отличен последовател на зелето е лукът. Той ще процъфтява в почвата, където преди него са израснали кръстоцветни растения. След самия лук, чесънът и морковите ще се почувстват страхотно.
Друг често срещан и много успешен последовател са краставиците, тъй като те не са претенциозни към почвата.
Тази култура не трябва да се храни често и много. Те ще се нуждаят от най-простите торове. Те перфектно възстановяват качеството на почвата, така че след тях могат да се отглеждат много други култури